Dodatok 4 – alternatívy k lesnej pedagogike

Úvod Dodatky4 alternatívy k lesnej pedagogike

Možnou alternatívou v mestách je príklad z Berlína, kde uprostred obytných štvrtí sa nachádza desať detských fariem s hospodárskymi zvieratami. Detské farmy uprostred veľkomesta nenahradia pobyty v lese ani na vidieku, umožňujú však uprostred mesta naučiť deti láske k zvieratám a spoznávaniu prírody.

Ďalším príkladom, aj keď zatiaľ len na papieri, je projekt, za ktorý zožal veľký úspech holandsko-taliansky tím v medzinárodnej architektonickej súťaži. Vytvorili koncept materskej škôlky, ktorý u detí presadzuje návrat k tradičnému spôsobu výroby potravín a pestovaniu vlastného ovocia a zeleniny. Autori projektu v ňom prelínajú hru, prírodu a techniku, a to všetko kombinujú do troch prístupov: Učeniu sa od prírody, učeniu sa technológiám a prax. Na základe prístupov by sa deťom objasnili základné mechanizmy prírody, ktoré by sa prepájali na dnešný moderný technologický svet. To všetko by sa podporilo praxou[120].

 

 

[120] https://divisare.com/projects/308735-aut-aut-gabriele-capobianco-edoardo-capuzzo-dolcetta-jonathan-lazar-davide-troiani-nursery-fields-forever